Пролет е – време на радост и възраждане
ПРОЛЕТТА – КРИЗА ЗА ЗДРАВЕТО НА ЧОВЕКА
Тогава защо именно в това благодатно време се появяват необяснима слабост, сънливост, бърза умора и като добавка – изостряне на хроничните заболявания? Цялата природа живее по едни и същи закони на развитие. След продължителния зимен период с настъпването на пролетта започва етап на обновление на обкръжаващата ни среда. Човекът, като неотменна част от живата природа, се подчинява на същите закони на развитие и обновяване. Погледнете преобразяването на земята, дърветата, животните… Този процес е обусловен от биологическите ритми на всеки жив организъм.
През пролетта се ускоряват обменните процеси. Това изисква допълнителен разход на енергия и различни хранителни вещества, необходими за изграждането на нови клетки. Именно затова организмът през пролетта започва да изпитва недостиг на витамини и минерали. Огромно количество от тези полезни вещества отива за обновяването на клетъчния състав на човешкия организъм. Затова през пролетта и всички прегрешения в храненето са истински бич за организма. Недостигът на всички необходими елементи на хранене – белтъчини, незаменими аминокиселини, минерали и витамини – се явява първата причина за всички проблеми със здравето през пролетта.

Водата като панацея
Съвременните учени-хронобиолози обясняват пролетната умора по този начин: “ В периода на биологичната пролет – април – юни в организма на човек се развиват нарушения на синхронизацията на биоритмите на различни органи и системи, рязко нараства амплитудата на биоритмите на повечето функции на организма. През пролетта се увеличава продължителността на деня, слънчевата активност и напрежението на магнитното поле на Земята. Вътрешният биологичен часовник на човешкия организъм активно реагира на това: повишава се възбудимостта на нервната система, повишава се образуването на хормони от хипофизата, щитовидната жлеза и половите жлези. Във връзка с това се отбелязва и пик на възпалителните и алергични реакции на организма, най-голяма проницаемост на съдовете, по-голяма чувствителност към студ.
Пролетната криза
През пролетта започва обновяването на клетките, които образуват стените на съдовете. Много е важно да се спазва режим на хранене.Особено внимание тези хора трябва да обърнат на водно-солевия баланс. необходимо е да се ограничи потреблението на течности и сол. Това ще помогне да се избегне увеличаване на обема на кръвта и да се предпазят стените на съдовете от излишно напрежение в този сложен период.
Храненето трябва да е такова, че организмът да получава в достатъчно количество витамин Е, който е необходим за възстановяване на стените на съдовете и витамин А, който способства за регенерацията на клетките. Тези витамини в голямо количество се съдържат в такива продукти като моркови, слънчогледови семки и кълнове. Благотворно въздействие има дихателната гимнастика. Ежедневният комплекс от физически упражнения ще помогне да се поддържат не само съдовете, но и сърдечния мускул. Така пролетта ще бъде сезон без сериозни проблеми със сърдечно-съдовата система.
Храносмилателната система през пролетта е значително отслабнала след тежкото хранене през зимата и по-честите лечения на различни заболявания. Основната причина за стомашно-чревните проблеми е дисбактериозата. Практически всеки втори жител не употребява храна с груби влакна, които способстват нормалната работа на червата. Още повече дисбактериозата е една от основните причини за отслабване на имунитета, повишаване на умората, раздразнителността, главоболие и болки в ставите. Редовното подуване на корема, тежест след хранене, запек – това са най-честите страдания на хората, които страдат от дисбактериоза. Възстановяване на микрофлората на червата по естествен начин е възможно. За това е необходимо да се употребява достатъчно количество свежи плодове и зеленчуци и млечно-кисели продукти, които съдържат живи лактобактерии.

Дишането има огромно значение за доброто здраве и самочувствие. Дихателните пътища осъществяват приток на кислород към сърцето, белите дробове, главния мозък и клетъчните структури на всички останали органи. Без достатъчно количество кислород не са възможни пълноценни обменни процеси. Обмяната на веществата е необходима, за да могат клетъчните структури навреме да се възстановят и обновят по естествен начин. В пролетния период, когато биологическите ритми на човека дават заповед за обновяване, върху белите дробове лежи голямо натоварване. Потреблението на кислород се увеличава и в същото време продуктите от разпада значително се увеличават в кръвта. В периода на регенерация и обновяване на клетъчните структури на белите дробове е важно да се обърне внимание на качеството на въздуха. Ако живеете в големия град, бъдете уверени, че Вашият организъм изпитва постоянен недостиг на кислород. Белите дробове са принудени да работят в ускорен режим. Затова трябва да им помогнем.Добре е поне в почивните дни да прекарваме време сред природата и да подишаме чист въздух.