Сверихте ли си часовниците?
В природата всичко върви по разписание…
Земята обикаля около своята ос за около 24 часа, а около Слънцето – за около 365 дни. Луната обикаля около Земята в срок от 28 дни. Всички планети от слънчевата система обикалят около Слънцето като периодически се приближават или отдалечават от Земята. На Земята са се утвърдили определени цикли на явления, точно и периодически повтарящи се във времето и пространството, съобразно с този „график“.
В съответствие с тях е изграден човешкият организъм и неговите функции: има приливи и отливи; повишаване и спадане на активността и ако човек живее в съответствие с биологичния си часовник, ще се радва на добро здраве.
ЕНЕРГИЕН ЧАСОВНИК НА ТЯЛОТО
ЧЕСТО ХОРАТА КАЗВАТ: В ТРИ ЧАСА ВИНАГИ СЕ СЪБУЖДАМ И УСЕЩАМ или ВСЕКИ ДЕН В ПЕТ ЧАСА СЛЕДОБЕД ЧУВСТВАМ ЛИПСА НА ЕНЕРГИЯ.
И това не е случайно. Поглеждайки към биологичния си часовник, човек може да разбере много неща за своето здраве.
Меридианът на белите дробове е истински ранобудник; той е първия меридиан в енергийния цикъл. Най-честите симптоми, които оказват за дисбаланс на този меридиан са: потене, бронхит, астма, диария, запек, колит, стягане на диафрагмата.
Два часа по-късно енергията се „премества“ в дебелото черво. Не само коремната болка, подуването и запека говорят за дисбаланс в този меридиан, но също проблемите със зъбите, носа, синузита или болката в рамото.
Дисбалансът на стомашния меридиан налага често въздействие на точките по краката при главоболие, схванат врат, проблеми с коляното или таза.
Изследователите го разглеждат като основна свързваща точка на всички меридиани. Далакът е много важен, защото регулира качеството на кръвта в тялото.
Сърдечният меридиан властва като най-важния меридиан в тялото. Сърдечният дисбаланс често се проявява като главоболие, сърцебиене, болка или скованост във врата или в средата на гърба, подути глезени, разширени вени.
Меридианът на тънките черва до голяма степен повлиява храносмилателната система, заедно с няколко други меридиани. Голяма част от храносмилателния процес се извършва в тънките черва.
Той формира най-дългия меридиан в тялото и се състои от шестдесет и седем акупунктурни точки. Нормално пикочния мехур не показва сериозни проблеми, но има симптоми, които разкриват дисбаланс в пикочния мехур: незадържане или болезнено уриниране; болка в бедрото и коляното; болка или скованост в долната част на гърба.
Често херниите и хемороидите произлизат от бъбречен дисбаланс поради дълбоката вътрешна енергия, която се движи директно през кръста или опашната кост на тялото.
Всеки хормонален дисбаланс в тялото може да бъде свързан с меридиана на кръвообращението/ пола или перикарда. Мозъкът е безкрайно свързан с енергията на този първостепенен меридиан. Депресия, чести промени в настроението, смущения в съня са симптоми за дисбаланс на меридиана на кръвообращението/ пола.
Както подсказва името му, тройният нагревател функционира като „тих регулатор“ на „три жици“: основен метаболизъм, пренасяне на храносмилателна енергия от храната в клетките и регулиране на телесната температура. Този меридиан е тясно свързан с функцията на шитовидната жлеза.
Слабата енергия в меридиана на жлъчния мехур може да бъде причина за главоболие, болка в жлъчния мехур, храносмилателни проблеми, газове, оригване, стягане в ребрата, болка в долната част на крака, в глезена.
Той се явява финалната енергийна пътека. Когато е извън баланс, показва симптоми, които включват: възпаление на очите, бучка в гърлото, артрит, кожни проблеми, оплаквания, свързани с матката и простата.

УЧЕНИТЕ ИЗСЛЕДВАТ ТАЙНСТВОТО НА БИОЛОГИЧНИТЕ ЧАСОВНИЦИ.
Учените години наред са изследвали тайнството на биологичните часовници. Различни изследвания потвърждават, че живите организми измерват времето с периодически процеси – от кратки, секундни реакции в клетката до денонощни и месечни цикли на ниво организъм, който буквално е „пронизан“ от ритмични процеси.
- 1 часа през нощта – Настъпва леката фаза на съня и ние можем да се пробудим. В това време сме особено чувствителни към болка.
- 2 часа през нощта – Повечето органи работят в икономичен режим. Активно работи само черния дроб. Той използва тези спокойни минути, за да преработи най-интензивно всички необходими вещества. И най-вече тези, които отделят от организма отрови. В това време организмът е подложен на „къпане“. Затова, ако не спите по това време, не бива да пиете кафе, чай и алкохол. Най-добре пийте чаша вода. Нараства чувствителността към хлад.
- 3 часа през нощта – Тялото отдъхва, физически ние сме напълно изтощени. Протича активно почистване на белите дробове, затова може да се усили кашлицата. В това време е най-ниското налягане, пулсът е забавен, забавено е и дишането. Намалява до минимум нивото на мелатонина, отговарящ за нашето настроение.
- 4 часа през нощта – В това време човек има най-ниско кръвно налягане. Мозъкът се снабдява с минимално количество кръв. В този ранен час се изострят заболяванията, особено сърдечните. Организмът работи на малки обороти, но слухът се изостря. Ние се събуждаме от най-слабия шум.
- 5 часа сутринта – Сменили сме няколко фази на сън. Хората, които стават от сън по това време бързо влизат в бодро състояние. Концентрацията на кортизона ( хормон, който отговаря за обмяната на веществата) в кръвта е шест пъти по-висока, отколкото през деня.
- 6 часа сутринта – Това е най-доброто време за ставане от сън. Даже ако искаме да спим, организмът вече се е пробудил. Започва повишаване на налягането, повишава се нивото на захарта, ускорява се пулса, активизира се обмяната на веществата.
- 7 часа сутринта – В този час рязко се повишава имунната защита на организма. В това време най-активно работи стомаха, задстомашната жлеза и дебелото черво. Храносмилателните органи извеждат от организма соли и вода. Затова е много полезно сутрин на гладно да се изпият 500 – 600 милилитра вода. Жлъчният сок, който се изработва по това време има най-малка киселинност. Затова се препоръчва закуската да бъде с плод.
- 8 часа сутринта – Отдъхнали сме. Черният дроб напълно е освободил нашия организъм от отровните вещества. Този час е денонощен пик за усещане на болка.
- 9 часа сутринта – Повишава се психологическата активност, намалява чувствителността към болка. Сърцето работи с пълна мощ.
- 10 часа сутринта – Повишава се нашата активност. Ние сме в най-добрата си форма. Появява се желание „планини да се преместят“. Този ентусиазъм се запазва до обяд. всяка работа е по силите ни. Не разпилявайте своята работоспособност, защото в такъв вид тя няма повече да се прояви.
- 11 часа преди обяд – Сърцето продължава да работи в хармония с психическата активност. Големите натоварвания почти не се усещат. По това време хората рядко грешат в сметките си.
- 12 часа на обяд – Настъпва първия спад на активността. Спада физическата и умствена работоспособност. Чувствайки умора, човек търси малък отдих. В тези часове черния дроб „почива“, в кръвта постъпва немного гликоген. Намалено е и кръвоснабдяването на мозъка. Ако е възможно в това време организмът трябва да се подкрепи.
Ето техния ход.
- 13 часа на обяд – Кривата на енергията се отпуска. Това е най-ниската точка в 24-часовия цикъл. Реакциите се забавят. Настъпва време за обедна почивка.
- 14 часа – Умората преминава, настъпва подобрение. Повишава се работоспособността. Това е най-доброто време за посещение при стоматолог, защото зъбите са най-малко чувствителни на болка.
- 15 часа – Изострят се сетивните органи, особено обонянието и вкуса. Затова определени хора предпочитат да сядат на масата точно по това време. Ние влизаме в работна форма.
- 16 часа – Кръвообращението се активизира, повишава се нивото на кръвната захар. В това време бързо расте целият организъм, особено коси и нокти. Можем да се заемем с лек спорт. Всичко се получава леко. Масажът и разхлабващите процедури са най-приятни.
- 17 часа – Все още се запазва висока работоспособност и прилив на жизнени сили. Активно, с удвоена енергия, тренират спортистите. Не случайно, според статистиката, най-много световни рекорди се постигат по това време. Така че това е най-подходящото време за занимания на чист въздух.
- 18 часа – Понижава се чувствителността към болка. Усилва се желанието за повече движение. Психическата активност постепенно намалява. Черният дроб най-лесно и ефективно разгражда алкохола, затова може да се почерпите по чашка.
- 19 часа – Повишава се налягането на кръвта, намалява кръвообращението към мозъка. Могат да започнат главоболия. Психическата стабилност е нулева.
- 20 часа – Нашето тегло е най-високо. Кожата става особено проницателна за всякакви грижи. Реакцията за външни дразнители е удивително бърза. Така че това време е най-подходящо за сауни, очистителни процедури, бани.
- 21 часа – Психическото състояние е уравновесено. Умствената работоспособност се повишава. Паметта се изостря. Вечер може да се запомни много от това, което не сме успели да научим през деня. Това не е подходящо време за хранене: храната, изядена в този час остава непреработена.
- 22 часа – Понижава се температурата на тялото. Количеството на левкоцитите, белите кръвни телца, се увеличава. Понякога достига 12 000 в кубичен сантиметър вместо 5 000 – 6 000 в сутрешните часове. Постепенно се прекратява отделянето на жлъчен сок. Най – благоприятното време за заспиване. Ако сме легнали да спим в 22 часа, ще си осигурим здрав и пълноценен сън.
- 23 часа – Подготвяме се за отдих. В организма продължава работата по възстановяване на клетките на органите. Максимална обмяна на веществата.
Мозъкът започва да се концентрира на информацията от деня и да я „обработва“. - 24 часа – Това е времето, когато раните зарастват най-бързо, защото клетките се делят по-бързо, отколкото през деня. Това се дължи на специален хормон, който се отделя по време на сън и който отговаря за обновяването и растежа на клетките.
ЗДРАВЕТО ВЪРВИ В КРАК С БИОЛОГИЧНИЯ ЧАСОВНИК!
Тази премъдрост, известна преди 3000 години в Китай, доказана от учените, може да се приложи и днес. Много изследователи казват, че това е ефективен и прост начин човек да съхрани здравето си. Нужен е само верен часовник.