Китайска медицина
Преди повече от пет хиляди години древните китайци са открили енергия в тялото, която нито може да се види, нито може да се усети. Te вярват, че двата срещуположни края на спектъра – ин, енергията на земята и ян, енергията на небето, свързани с човека, създават тази жизнена енергия. Китайците наричат тази енергия – чи; чистата и свободно движеща се енергия, която поддържа целия живот.
В древните медицински трудове е записано: Възникването на болести се дължи на недостатъчно балансирана енергия чи. Енергията чи се движи по енергийни канали в човешкото тяло и свързва всички органови системи, така че поддържа стабилно състояние на вътрешната среда на организма. Енергийните канали провеждат жизнената енергия чи, която регулира потока на кръвта и стимулира цялото тяло. Те предпазват тялото от външна агресия. Лечението чрез въздействие върху меридианите е основен принцип в китайската култура на дълголетие. Масажът е най-често използвания физически метод за въздействие върху меридианите с цел укрепване на организма и борба с болестите.
В Древен Китай всички, от императора до обикновените хора, са се отнасяли към масажа изключително сериозно. В болницата при императорския двор е имало дори “доктори по масаж” и “масажисти”. Масажът е естествен метод, отговарящ на нуждите и на съвременния човек. Прост и ефективен метод, без странични ефекти, масажът е непрекъснато развиван и усъвършенстван в Китай през последните години. Той е масово използван в грижата за добро здраве и самочувствие.
Масаж у дома

Първата жизнена точка Жън Джун се намира в основата на носа до горната устна и се разделя на три. Основно се използва при загуба на съзнание, при умствена и психическа преумора, силен емоционален стрес; проблеми с простата, матката, стерилитет. Помага много при емоционален дисбаланс и всякакъв стрес; при подпухнало лице. Използва се за отпушване на всички меридиани в главата. Масажът става чрез натиск за около две минути.

Втората жизнена точка Шао Шан се намира на върха на палеца от външна страна. Това е последната точка от меридиана на белите дробове. Масажът при нея става нагоре-надолу, а натискът не трябва да бъде нито много силен, нито много слаб.
Масажирането на Шао Шан помага за сваляне на висока температура, регулира изпотяването, помага при белодробни заболявания.

Също толкова важна е третата точка Ин Бай, която се намира на големия пръст на крака. Без проблеми може да се масажира и цялата зона около жизнената точка и то със силен натиск. Помага при затлъстяване, защото изгаря телесните мазнини и холестерола. Това е основна точка при отслабване.
Масажирайки точката Ин Бай стимулираме кръвта, защото тя помага да се прочистят от тялото застояли патогенни енергии. Използваме я при подут корем, газове, къркорене на червата.

Да Лин е името на четвъртата витална точка в човешкото тяло, която се намира от вътрешната страна на китката. Там са разположени всички точки от меридиана на перикарда. При стимулирането й се извършва прегъване на китката, по средата на вътрешната страна на ръката и се оказва лек натиск върху точката.
Стимулиране на точката Да Лин помага за подобряване на психическото състояние, при раздразнение, задух, чувство за тежест в областта на главата. Помага при паника и силна депресия. Лекото погалване и потупване на точката преди лягане, осигурява пълноценен и спокоен сън.
Масаж на ръцете
Как да си направите ефективен масаж на ръцете?
- Поставете лявата длан от вътрешната страна на дясната ръка под рамото.
- С бавно и плавно движение разтрийте надолу през вътрешната страна на лакътя до върховете на пръстите.
- Поставете лявата длан над пръстите на дясната ръка и продължете да разтривате гърба на ръката през външната страна на лакътя и нагоре през рамото.
- Повторете общо дванадесет пъти.
- Повторете за другата ръка, също дванадесет пъти.
Защо е нужно да си направите масаж на краката?

Възходящ масаж на краката
Стимулира кръвообращението в долната половина на тялото, лекува спазми и разширени вени. Масажът може да се направи в изправено, седнало или легнало положение.
- Поставете дланите на вътрешната страна на краката на нивото на глезените.
- Бавно придвижвайте длани нагоре, през вътрешната страна на коленете, до края на бедрата.
- Повторете общо дванадесет пъти.
Притискайте дланите така, че да усещате приятна топлина, докато масажирате краката. Дишайте нормално. Може да масажирате само областта от коляното до бедрото, защото това е най-важната част на движението.

Нисходящият масаж на краката
Нисходящият масаж на краката (по външната страна на краката) може да се предотврати или коригира високо кръвно налягане, задържане на течности в организма и затлъстяване. Изпълнява се в изправено, седнало или легнало положение. Изправената поза стяга подколенното и ахилесовото сухожилие, прасците и зарежда с енергия пръстите на краката.
Поставете длани на външната страна на бедрата
С плавно и бавно движение разтривайте надолу през външната страна на колената и прасците, докато стигнете глезените.
Повторете общо дванадесет пъти.
Традиционната китайска медицина и свързаната с нея култура на дълголетие са наследство, което съвременния човек цени високо днес. Трябва само да я открием и да я приложим в модерния си живот; да разширим познанията си за здравето и променим отношението си към профилактиката.
Благодаря за информацията!БЛАГОСЛОВЕН ДА Е ТРУДЪТ ТИ !