Плоскостъпие при децата
За плоскостъпие знае практически всеки. За съжаление повечето родители виждат в това само козметичен дефект, докато то се превърне в голям проблем.
Стъпалата имат изключителна форма, която им позволява равномерно да разпределят тежестта на тялото. Здравото ходило се опира на три точки; поддържат го надлъжния и напречния свод, които изпълняват ролята на естествен амортизатор. Именно сводовете омековят стъпването и сътресенията на тялото при ходене или бягане като придават на походката плавност и лекота. Ако сводовете са паднали, а самите стъпала са отпуснати в средната част, това говори за наличие на плоскостъпие.
В случаите, когато са настъпили изменения в ходилото, първо започват да страдат мускулите на стъпалата, които отслабват под тежестта на тялото. След това започват да страдат свръзките. Незабележимо стъпалото става плоско и губи главната си функция – ресорна. Всяка крачка може да предизвика болка в мускулите на стъпалата, глезенните и коленни стави, кръста и гръбначния стълб.
Като правило неправилните изменения на стъпалата са придобити в реултат на модерния начин на живот и постоянното носене на обувки. По статистика, повече от 65% от децата в училищна възраст имат плоскостъпие. Тъй като не се предприемат адекватни действия, с напредването на възрастта този процент се увеличава.
Знаете ли?
При малките деца надлъжния свод е плосък. Това е така, защото костната тъкан е още мека, а мускулната система – недостатъчно развита. Когато децата започнат да вървят самостоятелно, функцията на “амортизатор” се изпълнява от ” мастната възглавничка” , разположена на стъпалата. Към две-три годишна възраст мускулите и свръзките стават по-силни и това позволява на детето да бъде по-дълго време “на крака”. Това е времето да се провери дали се е формирал надлъжния свод при детето. Към девет-десет годишна възраст се формира и напречния свод на стъпалото.
SOS сигнали
Първите признаци на плоскостъпие са забележими дори от непрофесионалния, но внимателен родителски поглед: походката на детето не е плавна; подметките на обувките се износва неравномерно; наскоро купените обувки бързо умаляват, заради разширените стъпала. Наред с това децата бързо се уморяват, когато вървят и искат да бъдат носени. Може да се появят болки в краката и враснали нокти. Началото на детското плоскостъпие може да се определи визуално, ако се наблюдава петичките на детето; дали не са обърнати на една или друга страна.
Неутрално

Пронация

Свръхпронация

Да не пропускаме момента!
Когато се вземат навреме адекватни мерки, положителните резултати ще са видими: сводовете укрепват, а изместената петичка – заема правилното си място.
Безопасен път
Той позволява ежедневно укрепване на детското ходило по три начина: топлина, масаж и упражнения. Тези процедури подобряват кръвообращението и тонизират мускулите, повдигащи свода на стъпалото.
Ползите
- предпазва от плоскостъпие
- стимулира мускулите на ходилата,
- точков масаж на стъпалата
- по-добро кръвообращение на краката.
Само за 20-30 минути на ден са достатъчни, за да се постигне резултат, по-голям от очаквания: детето ще се почувства отпочинало, ще се подобри съня му и общото му самочувствие.