Изкуството да отгледаме здрави деца
Доказан факт е, че в семействата, където възрастните боледуват малко и децата са здрави. Днес е много важно ние възрастните да предизвикваме и поддържаме интереса на децата ни към собственото им здраве. Ние, родителите, сме първите педагози на децата си и сме длъжни да поставим основите както на нравствено и интелектуално развитие, така и на физическото им развитие.
Умеем ли да пазим здравето на децата си?
Проучване, направено през 2016 година в България, показва тенденциите във влошаване на детското здраве.
Имаме здраво дете и искаме то да стане шахматист, да знае английски, да рисува… И това е добре, но помогнахме ли му да овладее изкуството да бъде здраво? Събуждаме ли го рано сутрин, за да направим заедно гимнастика? Седнахме ли заедно да изядем плодовете си за закуска? Направихме ли една дълга разходка след детската градина или бързахме да се приберем, заедно да седнем пред телевизора и да споделим семейната пица? Научихме ли го от малко да бъде отговорно към собственото си здраве?
Според Вирджиния Ветрано нашият свят е “свят от мъже и жени, които са прекрасно образовани в областта на непозитивните знания, т.е. онези, които не са свързани с човека и природата… Можеш да бъдеш Айнщайн в математиката и да боледуваш от лошо храносмилане. При цялото си образование, когато почувстват дискомфорт, хората бързат да вземат таблетки и се държат така, като че ли той се е появил без причина.” За да има астма, има причина. Има нещо, което вреди на здравето на очите. За затлъстяването и гръбначните изкривявания има причина. Търсим ли я?
Неправилното хранене вреди на здравето на децата. Докладът на Уницеф от 2019 година за състоянието на детското здраве в света показва, че “най-малко 1 на всеки 3 деца под 5-годишна възраст са или недохранени, или с наднормено тегло.
Почти 2 на всеки 3 деца на възраст между 6 месеца и 2 години не се хранят по начин, който подпомага растежа на тялото и мозъка. Това ги поставя в риск от забавено развитие на мозъка, слаб имунитет и по-чести инфекции”. Въпреки технологичния, културен и обществен напредък в последните няколко десетилетия, изпуснахме от поглед този основен факт.
Здравето на децата е в наши ръце
- Да им създадем дневен режим, който да внесе в живота им ред и спокойствие. Той ще им създаде навика за бодърстване и сън през денонощието; ще свикнат да се хранят в определено време; ще знаят как да съчетават правилно работа и почивка.
- Да им създадем навик за пълноценно хранене. Да им създадем усет към здравословните храни и да отбягват храните, за които е доказано, че увреждат здравето. Плодовете, зеленчуците, ядките да станат тяхната предпочитана храна.
- Да им създадем навици за активен живот: разходки, упражнения, бягане, игри на открито. Те не само ще ни сближат, но и ще предпазят детето ни от опасностите, които крие заседналият начин на живот.
- Да им осигурим спокойна домашна атмосфера, в която децата да израстват емоционално устойчиви.
- От най-ранна детска възраст да предизвикаме интереса им към различни занимания, които укрепват здравето.
Детското здраве във века на технологиите

Южнокорейската компания Nuga Medical Co разработи разнообразие от високотехнологични продукти, които децата лесно могат да използват в ежедневието си. Nuga – грижата започва още с раждането на детето като се създават най-благоприятни условия за развитие: инфрачервена топлина и отрицателни йони. Новороденото дете може да спи върху турманиевите постелки като температурата не трябва да надвишава 40 градуса.Така се подобрява микроклимата в стаята на бебето. С помощта на двойния проектор лесно може да се направи масаж на коремчето и да се преодолеят коликите. След три годишна възраст е време да се включи масажора на стъпалата, за да има детето добре оформен свод. След шестата годинка могат да започнат и масажите на гърба, за да предпазим детето от гръбначни изкривявания. Технологиите на Nuga Best са лесни за използване и често децата ги възприемат като забавление.
Отговорността е наша
Да създадеш дете не е особена философия, а да го “отгледаш” понякога изисква жертви. Но да му дадеш добър пример и да инвестираш в здравето му всеки ден си е истинска отговорност. Повечето от нас знаят, че децата имат гръбначни изкривявания, паднал свод, увредено зрение, астма и пр.. Но кога точно се примирихме с това? Или приехме, че това не зависи от нас?